تحصیل در بلاروس    

بلاروس کشور در اروپاست که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم مرز میباشد. پایتخت آن شهر  زیبای مینسک  با قدمت ۹۵۰ سال است و شهرهای مهم دیگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند. بلاروس به لحاظ امتیازات و ویژگی های خاصی که تعدای از آنها در ذیل آمده است مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا شده است:
۱) پذیرش آسان در کلیه رشته های فنی مهندسی و سایر رشته ها در کلیه مقاطع مختلف تحصیلی، تخصص های پزشکی و دندان پزشکی ،استثناء برای رشته های علوم پزشکی و بعد از پایان دوره، با امتحان ورودی  همراه است.
 
۲) دانشگاه دولتی بلاروس دارای رتبه علمی ۵۹۶ در جهان و قدمت ۹۰ ساله می باشد.
 
۳) دارای ۲۰ دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران و اعزام هرساله تعدادی از دانشجویان بورسیه وزارت علوم به این کشور
 
۴) پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها
 
۵) محیطی بسیار امن برای تحصیل و زندگی بدون تبعیض نژادی
 
دوره های تحصیلی و شرایط پذیرش
 
تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی ،تعدادی از رشته های تخصص پزشکی ، ۴ رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته ها در مقطع دکترا(فقط استاد راهنما) به زبان انگلیسی یا روسی است. (بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) و برای سایر رشته ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان،آشنایی به زبان روسی و یا گذراندن دوره های کالج روسی ۴ تا ۹ ماهه الزامی است ).
 
– جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان رشته های پزشکی(انگلیسی) و دندانپزشکی(انگلیسی)، معمولا یک امتحان ورودی ساده از دروس زیست، شیمی و زبان انگلیسی به عمل می آید. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در  دوره ی ۹ ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت نمایند.
 
دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ ماهه کالج زبان (پاتفک) و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با انجام یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) ودر صورت قبولی، وارد رشته مورد نظر خواهند شد.
 
نکته۱: کسانی که به زبان روسی تحصیل نمایند در بلاروس و بعضی کشورها، موقعیت بهتری خواهند داشت و در ایران هم در مراکزی خاص از دانشجویان فارغ التحصیل و آشنا به زبان روسی استفاده می گردد.
 
نکته۲: شرایط ارزشیابی رشته های علوم پزشکی: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از ۱۶ نباشد و داشتن مدرک پیش دانشگاهی قبل از شروع دوره دانشگاهی (ضمنا هیچکدام از معدل های کل دیپلم و پیش دانشگاهی فرد نباید کمتر از ۱۴ باشد.

نکته۳: در گروه پزشکی در رشته های عمومی ، تخصصی گروه پزشکی و دندانپزشکی ، مدارک دانشگاه های پزشکی بلاروس ( روسیه سفید ) مشابه دانشگاه بلگراد و دانشگاههای اسلواکی ، مجارستان ، لهستان ، روسیه و جمهوری چک ، مورد تایید کشورهای مختلف بوده و به صورت مشروط، مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و مشابه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره های تکمیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ ماه  و فعلا در دانشگاههای تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان اجرا میشود.
 
هزینه های تحصیل و زندگی
 
شهریه کارشناسی : بطور متوسط ترمی ۱۵۰۰ دلار
 
شهریه ارشد : بطور متوسط ترمی ۱۷۰۰ دلار
 
شهریه دکترا : بطور متوسط ترمی ۲۰۰۰ دلار
 
هزینه دوره کالج یا پاتفک(روسی) : دوره ۹ ماهه حدود ۲۳۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار  و در دانشگاه پزشکی: ۳۵۰۰ دلار
 
هزینه دوره کالج یا پاتفک(انگلیسی) : دوره ۹ ماهه:
 
 ۴۵۰۰  دلار
 
داروسازی ۵ ساله (زبان روسی): سالیانه ۳۴۵۰ دلار
 
دندانپزشکی ۵ ساله (زبان روسی) : سالیانه ۳۸۲۰ دلار
 
دندانپزشکی ۵ ساله (زبان انگلیسی) : سالیانه ۴۸۰۰ دلار
 
پزشکی ۶ ساله (زبان روسی) : سالیانه ۳۴۵۰ دلار
 
پزشکی ۶ ساله (زبان انگیسی) : سالیانه ۴۲۰۰ دلار
 
هزینه های زندگی: بطور متوسط ماهیانه ۳۵۰ دلار
 
 

مدارک مورد نیاز

ترجمه روسی مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، ریزنمرات و پاسپورت و (سایر مدارک برای مقاطع تحصیلی بالاتر)…

خدمات موسسه

۱) خدمات قبل از ورود به بلاروس: 

راهنمایی در مورد مدارک مورد نیاز، دریافت مدارک ترجمه شده به زبان روسی از دانشجو و ارسال به بلاروس، دریافت دعوتنامه از دانشگاه و ارسال آن به ایران جهت تحویل به دانشجو، راهنمایی جهت دریافت وبزا از سفارت بلاروس در ایران (با همکاری دانشجو)، رزرو یا تهیه خوابگاه یا خانه .

۲) خدمات ورود به بلاروس(بعد از اخذ بلیط و اعلام تاریخ حرکت): 
استقبال نماینده از دانشجو در فرودگاه مینسک(بلاروس)، همراهی دانشجو تا کالج و خوابگاه و معرفی به کلاس، همراهی با دانشجو برای اخذ بیمه تحصیلی و اقامت دانشجویی، کلیه کارهای مربوط به کالج و امور آموزشی دانشجو تا زمان اتمام دوره کالج و نهایتا همکاری برای ثبت نام در دانشگاه

۳) در صورت عدم دریافت پذیرش توسط موسسه کل مبلغ دریافتی بابت پذیرش عودت داده می شود و این موضوع در قرارداد قید خواهد شد.

۴)هزینه اخذ پذیرش و خدمات، طبق تعرفه وزارت علوم؛ ۹۲۵ یورو(یا ۱۲۲۰ دلار است) که موسسه با تخقیف به شرح ذیل دریافت می نماید: 
پس از تنظیم قرارداد و تحویل مدارک به موسسه، هزینه اخذ پذیرش، راهنمایی جهت اخذ ویزا و خدمات ورود به بلاروس طی ۲ مرحله (٦٠٠ دلار بهنگام تنظیم قرارداد و ٦٠٠ دلار بعد از صدور ویزا) دریافت می گردد.

۵) متقاضی پس از اخذ پذیرش با راهنمایی موسسه، جهت اخذ ویزا به سفارت مراجعه می نماید. پس از صدور ویزا و اعزام دانشجو به بلاروس، نماینده موسسه به استقبال دانشجو در فرودگاه خواهد رفت و تمامی خدمات ذکر شده در بند ۲ برای وی صورت می گیرد.

۶) موسسه برای انجام تعهدات اعلام شده، فرم قرارداد رسمی مربوط به وزارت علوم را تنطیم نموده و پس از امضاء دانشجو و مهر و امضاء موسسه، هر کدام از طرفین، یک نسخه از قرارداد را خواهند داشت. اینکار برای کلیه متقاضیان ساکن در تهران و شهرستانهای سراسر ایران انجام می گردد.

 
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای بلاروس :
1. پاسپورت با حداقل 1ونیم سال اعتبار
2. شناسنامه عکس دار
3. دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات با مهر مدرسه و اموزش و پرورش
ناحیه
4. نتیجه ازمایشات ایدز و هپاتیت بی
5. گواهی سلامت(نتیجه ازمایش رو به پزشک عمومی نشان دهید و پزشک در
نسخه خود با مهر و امضا متن زیر را مینویسد)
**نامبرده بر اساس ازمایشات ایدزو هپاتیت Bاز سلامت کامل برخوردار
است.
6.  6 قطعه عکس پاسپورتی 6*4رنگی